Pivo: výroba, štýly, čapovanie a ako ho vybrať

Sprievodca pivom: suroviny, varenie krok za krokom, ležiak vs. ale, 15 štýlov v tabuľke, stupne a percentá, čapovanie hladinky a slovenská craft scéna.

32 min čítania · Aktualizované 4. 11. 2026
Obsah
  1. V skratke
  2. Kedy sa to smie volať pivo
  3. Suroviny: z čoho sa pivo varí
  4. Ako sa pivo vyrába
  5. Ležiak vs. ale
  6. Druhy a štýly piva
  7. IBU, EBC a °P: čísla na etikete
  8. Pôvod a história piva
  9. Kde sa pivo varí dnes
  10. Craft revolúcia na Slovensku
  11. Čapovanie a pena
  12. Ako vybrať a ochutnať pivo
  13. Nealko pivo
  14. Pivo v drinkoch
  15. Slovník pojmov
Natočený svetlý ležiak s hustou bielou penou, chmeľové šištice a jačmenný slad na drevenom barovom pulte
Ilustračná fotografia vytvorená pomocou AI · viac

Pivo je nízkoalkoholický penivý nápoj vyrobený kvasením mladiny zo sladu, vody a chmeľu pomocou pivovarských kvasiniek. Je to najstarší a najrozšírenejší kvasený nápoj z obilia na svete a pre slovenský bar jeden z najdôležitejších: pre mnohých hostí je to prvá voľba. Napriek tomu je to nápoj, o ktorom sa za barom vie prekvapivo málo. Tento sprievodca ti vysvetlí, čo všetko sa skrýva medzi zrnkom jačmeňa a hladinkou v pohári.

V skratke

  • Štyri suroviny: slad (najčastejšie jačmenný), chmeľ, voda a kvasinky. Slovenské predpisy povoľujú nahradiť až 30 % extraktu náhradami sladu, napríklad kukuricou, ryžou alebo cukrom.
  • Stupne nie sú percentá: 12° znamená 12 % hmot. extraktu v pôvodnej mladine, nie 12 % alkoholu. Dvanástka má okolo 4,5 až 5,2 % obj. alkoholu.
  • Ležiak na Slovensku je zákonom pivo s extraktom 11,7 až 13,6 % hmot., výčapné pivo má najviac 10,6 % hmot.
  • Nealkoholické pivo môže mať najviac 0,5 % obj. alkoholu, pivo so zníženým obsahom alkoholu najviac 1,2 % obj.
  • Dve veľké rodiny: ležiaky (spodné kvasenie, 6 až 12 °C) a ale (vrchné kvasenie, 15 až 24 °C). Lambic a sour pivá kvasia divokými kvasinkami a baktériami.
  • Moderný svetlý ležiak sa zrodil v Plzni: 5. októbra 1842 tam bavorský sládok Josef Groll uvaril prvú várku plzenského piva.
  • Slovensko malo v roku 2025 podľa The Brewers of Europe 100 aktívnych pivovarov, z toho 77 minipivovarov s výrobou do 1 000 hl ročne.

Kedy sa to smie volať pivo

Na rozdiel od liehovín nemá pivo v EÚ jednotnú definíciu. Každý štát si ho upravuje sám, a preto môže belgický „bier“ obsahovať koriander a pomarančovú kôru, zatiaľ čo bavorský ležiak drží tradíciu Reinheitsgebotu. Na Slovensku platí vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR č. 30/2014 Z. z. o požiadavkách na nápoje, ktorá nahradila staršie hlavy Potravinového kódexu. Nižšie vychádzame zo znenia účinného od 1. júna 2016, ktoré je na Slov-Lexe platné k jeseni 2026.

Čo je pivo podľa slovenskej vyhlášky

Vyhláška definuje pivo ako nízkoalkoholický penivý nápoj vyrobený z vody, sladu alebo sladu a jeho náhrad, chmeľu alebo jeho upravených foriem a pivovarských kvasiniek. Obsahuje produkty kvasenia cukrov, najmä etanol, oxid uhličitý a neprekvasený extrakt. Chuť a vôňa musí byť podľa § 3 sladová a chmeľová, s jemnou až výraznou horkosťou, rezkosťou a plnosťou podľa druhu.

Suroviny sú voda určená na ľudskú spotrebu, slad a chmeľ. Slad možno do 30 % hmot. celkového extraktu nahradiť cukornými náhradami (sacharóza, invertný cukor, dextróza, fruktóza, glukózový sirup) alebo škrobnatými (jačmeň, pšenica, kukurica, ryža). Chmeľ sa smie nahradiť jeho upravenou formou: lisovaným, granulovaným chmeľom, extraktom alebo izomerizovaným chmeľom.

Čo je zakázané

Vyhláška vymenúva aj to, čo pivovar robiť nesmie. Sladina sa smie vyrábať len zo sladu a jeho náhrad, chmeliť sa smie len chmeľom. Pivo sa farbí jedine cukrovým kulérom, skysnuté pivo sa nesmie neutralizovať, do piva sa nesmie pridávať alkohol a nesmie sa riediť vodou (s výnimkou spracovania vysokostupňovej mladiny a nealko piva). Extraktívne látky musia prekvasiť najmenej na 50 %, pri tmavom pive na 45 %. Nižšie prekvasenie smie mať len nealkoholické pivo a pivo so zníženým obsahom alkoholu.

Stupne, ležiak, výčapné: ako sa pivo delí podľa extraktu

Slovenská tradícia, rovnako ako česká, označuje pivo podľa extraktu v pôvodnej mladine (EPM). Je to množstvo rozpustených látok, hlavne cukrov zo sladu, v mladine pred kvasením, vyjadrené v hmotnostných percentách. V praxi sa používa aj značka °P (stupne Platóna), ktorá je s % hmot. prakticky zhodná. Pivá bežných druhov delí § 4 ods. 4 takto:

SkupinaExtrakt v pôvodnej mladineBežný obsah alkoholu (orientačne)
Konzumné pivodo 9,6 % hmot.okolo 3 až 3,5 % obj.
Výčapné pivodo 10,6 % hmot.okolo 3,8 až 4,3 % obj.
Výčapný ležiakdo 11,6 % hmot.okolo 4,3 až 4,7 % obj.
Ležiak11,7 až 13,6 % hmot.okolo 4,5 až 5,5 % obj.
Špeciálny ležiaknad 13,7 až 15,6 % hmot.okolo 5,5 až 6,5 % obj.
Exkluzívny ležiakod 15,7 % hmot.6,5 % obj. a viac
Exkluzívny silný ležiak, tmavý porternad 17,6 % hmot.7 % obj. a viac

Stĺpec s alkoholom nie je zo zákona, je to orientačný rozsah z praxe. Koľko alkoholu z extraktu vznikne, závisí od toho, ako hlboko pivo prekvasí. Hrubé pravidlo: obsah alkoholu v % obj. je zhruba 0,4-násobok stupňovitosti, takže z 12° mladiny býva okolo 4,8 až 5 % obj.

Častý omyl: „Desinka má 10 % alkoholu.“ Nemá. Má okolo 4 % a číslo 10 hovorí o cukroch v mladine. Na etikete musí byť povinne aj skutočný obsah alkoholu v % obj., stupne sa uvádzajú navyše.

Svetlé, polotmavé, tmavé

Farbu meria stupnica EBC (European Brewery Convention). Podľa vyhlášky je svetlé pivo do 18 jednotiek EBC, polotmavé 19 až 39 EBC a tmavé 40 a viac EBC. Pre predstavu: plzenský ležiak má okolo 8 až 14 EBC, tmavý ležiak 50 až 100 a stout aj nad 100. Rezané pivo, teda miešanie svetlého a tmavého v pohári, vyhláška ako kategóriu nepozná, je to čisto barová prax.

Účelové pivá

Okrem bežných druhov pozná vyhláška účelové pivá: nealkoholické (najviac 0,5 % obj.), so zníženým obsahom alkoholu (najviac 1,2 % obj.), ľahké (najviac 130 kJ na 100 ml), kvasinkové (s jemným zákalom zo zvýšeného množstva kvasiniek), pšeničné (viac ako 50 % pšeničného sladu), ochutené a iné špeciálne. Pri týchto pivách (okrem ochutených a špeciálnych) nemusí byť na etikete uvedená stupňovitosť.

Vedel si? V lete 2026 poslalo ministerstvo pôdohospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely tejto vyhlášky s plánovanou účinnosťou od 1. januára 2027. Podľa TASR má medzi základné suroviny doplniť kvasinky, vypustiť slovo „pivovarských“ (aby sa dali použiť aj iné kmene), rozšíriť náhrady sladu a chmeľu a upraviť označovanie radlerov. Kým novela nevyjde v Zbierke zákonov, platí znenie z roku 2016.

Reinheitsgebot 1516: história, nie slovenské právo

Slávny nemecký „zákon o čistote piva“ vydali bavorskí vojvodovia Wilhelm IV. a Ludwig X. 23. apríla 1516 v Ingolstadte. Povolil na varenie piva iba jačmeň, chmeľ a vodu a zároveň stanovil cenu piva. Kvasinky v ňom chýbajú: ich podstatu ako živých mikroorganizmov veda objavila až o vyše tri storočia neskôr. Historici sa dodnes sporia, či šlo o ochranu zdravia (do piva sa vtedy pridávali aj jedovaté byliny), alebo o ekonomiku, teda vyhradenie pšenice a raže pre pekárov.

Pre Slovensko Reinheitsgebot záväzný nie je. Keď na etikete uvidíš „varené podľa Reinheitsgebotu“, znamená to len to, že pivovar dobrovoľne nepoužíva náhrady sladu. Je to marketingový sľub, nie zákonná kategória.

Chránené označenia

Pivo má v EÚ niekoľko chránených zemepisných označení, v strednej Európe napríklad České pivo, Budějovické pivo či Českobudějovické pivo. Z pivných surovín je najznámejší Žatecký chmeľ (Žatecký chmel), chránené označenie pôvodu pre jemný aromatický chmeľ zo Žateckej oblasti v Čechách. Slovenské pivo zatiaľ vlastné zemepisné označenie nemá.

Suroviny: z čoho sa pivo varí

Slad

Slad je obilie, ktoré necháš naklíčiť a potom vysušíš. Klíčenie aktivuje enzýmy, ktoré pri varení premenia škrob na skvasiteľné cukry. Najčastejšie sa sladuje dvojradový jarný jačmeň, lebo má veľa škrobu, málo bielkovín a pevnú plievu, ktorá pri scedzovaní funguje ako prírodný filter. Pšeničný slad dáva pivu jemný zákal a krémovú penu, ražný korenistosť, ovsené vločky hodvábnu plnosť.

Rozhoduje teplota sušenia (hvozdenia). Plzenský slad sa hvozdí šetrne, okolo 80 až 85 °C, a dáva svetlú farbu a chlebovú, medovú chuť. Mníchovský slad je tmavší a sladší. Karamelové slady sa pražia ešte vlhké, takže cukry v zrne skaramelizujú. Pražené slady (čokoládový, čierny) sa pražia pri vysokých teplotách ako káva a dávajú stoutom a tmavým ležiakom farbu aj tóny kakaa a kávy.

Chmeľ

Chmeľ (Humulus lupulus) je popínavá rastlina a do piva sa používajú jej samičie šištice. V lupulínových žliazkach obsahujú alfa-horké kyseliny, ktoré sa varením menia na izo-alfa-kyseliny a dávajú pivu horkosť, a éterické oleje, ktoré nesú arómu. Chmeľ tiež pôsobí antimikrobiálne a pomáha stabilite peny.

Pre stredoeurópske pivo je kľúčový Žatecký poloraný červeňák (anglicky Saaz). Je to aromatický chmeľ s nízkym obsahom alfa kyselín, zhruba 2,5 až 4,5 %, a jemnou korenisto bylinkovou vôňou. Práve on dal plzenskému ležiaku jeho charakteristickú „ušľachtilú“ horkosť. Americké odrody ako Cascade, Citra či Mosaic majú naopak výrazné tóny citrusov, grapefruitu a tropického ovocia a stoja za chuťou IPA. Nemecké Hallertauer a Tettnanger sú klasikou bavorských ležiakov.

Chmeľ sa dodáva sušený v šišticiach, ako lisované granule (najbežnejšie), alebo ako extrakt. Pri remeselných pivách sa často používa studené chmelenie (dry hopping): chmeľ sa pridá až do kvasiaceho alebo dozrievajúceho piva, takže odovzdá veľa arómy, ale takmer žiadnu horkosť.

Voda

Pivo je z 90 až 95 % voda, a preto jej zloženie formuje štýly. Mäkká voda z Plzne s veľmi nízkym obsahom minerálov umožnila jemný, čistý svetlý ležiak. Tvrdá voda z Burton upon Trent v Anglicku, bohatá na sírany, zvýrazňuje chmeľovú horkosť a stala sa domovom pale ale. Dublinská voda s vyšším obsahom uhličitanov zase prirodzene sedí tmavým, praženým sladom. Dnes pivovary vodu bežne upravujú (filtrujú, reverzne osmotizujú, pridávajú soli), aby ktorýkoľvek štýl mohli variť kdekoľvek.

Kvasinky

Kvasinky premenia cukry z mladiny na alkohol a oxid uhličitý a popri tom vytvárajú stovky aromatických látok. Slovenská vyhláška rozlišuje dva typy: kvasinky spodného kvasenia (Saccharomyces cerevisiae subsp. uvarum alebo carlsbergensis, dnes často označované ako S. pastorianus) pre ležiaky a kvasinky vrchného kvasenia (Saccharomyces cerevisiae) pre ale a pšeničné pivá. Tretia skupina sú divoké kvasinky (Brettanomyces) a baktérie (Lactobacillus, Pediococcus), ktoré stoja za kyslými štýlmi.

Vedel si? Kmeň kvasiniek je pre pivovar rovnako cenný ako recept. Väčšie pivovary si ho uchovávajú v laboratóriu a pravidelne obnovujú z čistej kultúry, aby pivo chutilo rok čo rok rovnako.

Ako sa pivo vyrába

Varenie piva je v princípe jednoduché: zo sladu vylúhuješ cukry, okoreníš ich chmeľom a necháš ich prekvasiť. Detaily však rozhodujú o tom, či vznikne ríznu plzenskú dvanástku, alebo kalnú ovocnú NEIPA.

1. Sladovanie

Sladovanie prebieha väčšinou v samostatných sladovniach. Jačmeň sa najprv máča vo vode s prestávkami na vzdušenie, kým nemá okolo 42 až 46 % vlhkosti. Potom klíči pri 12 až 18 °C zhruba 5 až 7 dní. Počas klíčenia vznikajú enzýmy (amylázy, proteázy) a rozrušujú sa bunkové steny zrna. Na záver sa zelený slad hvozdí, teda suší v teplom vzduchu, a odstránia sa korienky. Teplota hvozdenia určí farbu a chuť sladu.

2. Šrotovanie

V pivovare sa slad rozdrví na šrot. Cieľ je rozbiť jadro zrna na jemnú múčku, ale plievu nechať čo najcelšiu, lebo neskôr vytvorí filtračnú vrstvu. Príliš jemný šrot upchá scedzovaciu kaďu, príliš hrubý zníži výťažnosť.

3. Rmutovanie

Šrot sa zmieša s teplou vodou (vznikne rmut) a postupne sa zahrieva cez teplotné prestávky. Pri každej pracuje iný enzým:

PrestávkaTeplota (orientačne)Čo sa deje
Bielkovinová45 až 55 °Cproteázy štiepia bielkoviny, ovplyvňujú penu a výživu kvasiniek
Nižšia cukrotvorná62 až 65 °Cbeta-amyláza tvorí maltózu, pivo bude suchšie a silnejšie
Vyššia cukrotvorná70 až 75 °Calfa-amyláza tvorí aj neskvasiteľné dextríny, pivo bude plnšie
Odrmutovanieokolo 76 až 78 °Cenzýmy sa zastavia, rmut sa ľahšie scedí

Existujú dva základné postupy. Pri infúznom rmutovaní sa celý rmut ohrieva v jednej nádobe a prechádza prestávkami. Je rýchlejšie, energeticky úspornejšie a typické pre britské ale aj pre väčšinu moderných pivovarov. Pri dekokčnom rmutovaní sa časť rmutu odoberie, uvarí a vráti späť, čím sa zvýši teplota celku. Robí sa raz, dvakrát alebo trikrát (jednormutový, dvojrmutový, trojrmutový postup). Varenie časti rmutu podporí Maillardove reakcie, takže pivo získa plnšie, sladovejšie telo a o odtieň tmavšiu farbu. Dvojrmutový dekokčný postup je jedným z poznávacích znakov tradičného českého a slovenského ležiaka.

4. Scedzovanie

Rmut sa prečerpá do scedzovacej kade so sitovým dnom. Plevy sa usadia a vytvoria filtračnú vrstvu, cez ktorú steká číra predok, teda prvá sladina. Mláto sa potom vyslazuje horúcou vodou okolo 76 až 78 °C, aby sa z neho vymyli zvyšné cukry. Mláto je cenné krmivo pre dobytok, s ktorým si mnohé minipivovary pomáhajú u miestnych farmárov.

5. Chmeľovar

Sladina sa vo varnej panvici varí so chmeľom zvyčajne 60 až 90 minút. Varenie sterilizuje, odparí nežiaduce látky (napríklad prekurzor dimetylsulfidu s vôňou varenej kukurice), vyzráža bielkoviny a izomerizuje alfa kyseliny na horké izo-alfa-kyseliny. Chmeľ pridaný na začiatku dá hlavne horkosť, chmeľ pridaný na konci alebo do vírivej kade (whirlpool) hlavne arómu. Po chmeľovare sa už sladina volá mladina.

6. Chladenie

Horúca mladina sa vo vírivej kadi zbaví kalov (zvyškov chmeľu a vyzrážaných bielkovín) a v doskovom výmenníku sa rýchlo schladí na zákvasnú teplotu: pre ležiaky okolo 6 až 10 °C, pre ale 15 až 20 °C. Mladina sa súčasne prevzdušní, lebo kvasinky potrebujú na začiatku kyslík na rozmnoženie.

7. Hlavné kvasenie

Mladina sa zakvasí kvasinkami. Spodné kvasenie (ležiaky) beží pri 6 až 12 °C zhruba 7 až 12 dní a kvasinky na konci klesnú ku dnu. Tradične sa robilo v otvorených kadiach v pivniciach, dnes väčšinou v cylindrokónických tankoch. Vrchné kvasenie (ale, pšeničné, stouty) beží pri 15 až 24 °C, často len 3 až 7 dní, a kvasinky vystupujú k hladine. Výsledkom je mladé pivo: už obsahuje alkohol, ale ešte je chuťovo nedozreté a málo nasýtené.

8. Dokvasovanie a ležanie

Mladé pivo ide do ležiackych tankov, kde pri teplotách okolo 0 až 4 °C a miernom pretlaku dokvasí zvyšok cukrov, nasýti sa vlastným CO2 a chuťovo sa učisti. Kvasinky počas ležania odbúrajú napríklad diacetyl, ktorý voňia po maslovom popcorne. Odtiaľ pochádza slovo ležiak (nemecky Lager, od „lagern“, skladovať). Tradičné stredoeurópske ležiaky ležia tri až šesť týždňov, niekedy aj dlhšie, priemyselné postupy to skracujú. Ale zvyčajne dozrievajú kratšie, niekedy len pár dní.

9. Filtrácia

Väčšina piva sa pred plnením filtruje, najčastejšie cez kremelinu (vyhláška ju výslovne povoľuje spolu s perlitom) alebo membránové filtre. Filtrácia odstráni kvasinky a zákal, pivo je číre a stabilnejšie. Nefiltrované pivo si kvasinky ponecháva: má plnšiu chuť a viac arómy, ale kratšiu trvanlivosť a citlivejšie skladovanie.

10. Pasterizácia

Pasterizácia zahreje pivo na krátky čas (v prietokovom pastéri alebo vo fľašiach v tunelovom pastéri) a zničí zvyšné mikroorganizmy. Pivo vydrží mesiace, ale časť jemných aróm sa stratí. Nepasterizované a najmä tankové pivo (dovážané v cisternách a čapované z tankov priamo v krčme) je chuťovo čerstvejšie, ale musí sa vypiť rýchlo a skladovať v chlade.

11. Plnenie

Pivo sa plní do sudov (KEG, najčastejšie 30 a 50 l), fliaš, plechoviek alebo tankov. Plní sa pod pretlakom CO2, aby sa k pivu nedostal kyslík, ktorý je pre pivo najväčším nepriateľom: spôsobuje chuť po starom papieri. Podľa vyhlášky je dátumom výroby piva dátum plnenia.

Tip od baru: Keď ti pivovar ponúka „nepasterizované“ alebo „tankové“ pivo, je to najmä záväzok pre teba. Takéto pivo potrebuje dôsledné chladenie od dovozu až po čap a rýchly obrat. Ak sud stojí pri tvojej spotrebe týždeň, kúp radšej pasterizovanú verziu.

Ležiak vs. ale

Celý svet piva sa delí na dve veľké rodiny podľa kvasiniek, plus kyslé a spontánne kvasené pivá ako tretí okruh.

Ležiaky kvasia spodne, pri nízkych teplotách a pomaly. Kvasinky vytvárajú málo vedľajších aróm, takže v popredí je slad a chmeľ. Výsledok je čistý, rízny a pitný. Patria sem plzenské a stredoeurópske ležiaky, nemecké Helles, Märzen, Bock, tmavé ležiaky aj väčšina priemyselných pív sveta.

Ale kvasia vrchne, teplejšie a rýchlejšie. Kvasinky tvoria estery (banán, hruška, kôstkové ovocie) a fenoly (klinček, korenie). Patrí sem britský pale ale a bitter, IPA, stout a porter, belgické pivá, nemecké pšeničné pivo aj kölsch.

Častý omyl: „Ale je vždy silnejšie a ležiak je ľahký.“ Nie je to tak. Existujú ľahké session ale s 3,5 % aj silné ležiaky typu doppelbock s 8 % a viac. Rozdiel je v kvasinkách a teplote kvasenia, nie v sile.

Druhy a štýly piva

Pivných štýlov sú stovky. Americká Brewers Association a súťažné smernice BJCP ich rozpisujú do desiatok kategórií. Pre bar a pre hosťa však stačí poznať tých pätnásť, ktoré na Slovensku stretneš najčastejšie.

ŠtýlAko vznikáChuťNa čo sa hodí
Plzenský typ / svetlý ležiakspodné kvasenie, plzenský slad, aromatický chmeľ, často dekokcia, dlhé ležaniechlebový slad, jemná horkosť, ríznosťk jedlu aj samostatne, klasika na čap
Výčapné pivo (desinka)ako ležiak, len z nižšieho extraktu (do 10,6 %)ľahšie, svieže, menej plnéna dlhé posedenie, k obedu
Polotmavéspodné kvasenie, časť karamelových sladovkaramel, oriešky, mäkká horkosťk pečenému mäsu, k syrom
Tmavý ležiakspodné kvasenie, karamelové a pražené sladykaramel, kakao, sladšiek dezertom, k údeninám
Pšeničné (weizen)vrchné kvasenie, viac ako 50 % pšeničného sladu, špeciálne kvasinkybanán, klinček, krémová penak bielym klobáskam, letu, brunchu
Kvasnicové / nefiltrovanéležiak alebo ale bez filtrácie, niekedy dodatočne pridané kvasinkyplnšie, kvasnicové, výraznejšia arómapriamo z tanku, k jedlu
APA (American Pale Ale)vrchné kvasenie, americký chmeľcitrus, borovica, stredná horkosťmost medzi ležiakom a IPA
IPA (India Pale Ale)vrchné kvasenie, veľa chmeľu varením aj za studenagrapefruit, živica, výrazná horkosťk pikantnému jedlu, burgerom
NEIPA (New England IPA)vrchné kvasenie, ovos a pšenica, masívne studené chmelenie, nefiltrovanášťavnatá, tropické ovocie, nízka horkosťpre hostí, ktorí horkosť nemajú radi
Stoutvrchné kvasenie, pražený jačmeňkáva, horká čokoláda, suchý konieck ustriciam, čokoládovým dezertom
Portervrchné kvasenie (baltický porter spodné), pražené sladykakao, karamel, plnosťk syrom, k pečienke
Sour (kyslé pivo)kvasinky a mliečne baktérie, napríklad kettle sourkyslosť, ovocieako aperitív, k šalátom
Lambicspontánne kvasenie divokými mikroorganizmami, zrenie v sudochkyslý, funky, suchýpre fajnšmekrov, k syrom
Trapistické pivovarené v kláštoroch trapistov pod dohľadom mníchovsušené ovocie, korenie, silana pomalé degustovanie
Bock / špeciálspodné kvasenie, vysoký extrakt (14° a viac)sladový, plný, hrejivýv zime, k divine

Plzenský ležiak a stredoeurópska klasika

Svetlý ležiak plzenského typu je najkopírovanejší pivný štýl na svete. Česko-slovenská verzia sa od nemeckého pilsu líši plnším telom (vyšší zvyškový extrakt, často dekokcia), zlatšou farbou a jemnou maslovou guľatosťou. Klasické parametre: 11,7 až 12,6 % EPM, okolo 4,4 až 5,2 % alkoholu, 30 až 40 IBU. Desinka (výčapné) je jeho ľahší brat a na Slovensku dlhodobo patrí k najpredávanejším pivám.

Polotmavé a tmavé

Slovenské a české polotmavé a tmavé ležiaky sú sladšie a karamelovejšie než ich írske a britské vrchne kvasené náprotivky. Tradične boli „ženské“ pivo, čo je dávno prekonaný stereotyp: dobrý tmavý ležiak je jedným z najlepších pív k jedlu. Pozor na rezané pivo: zmes svetlého a tmavého napoly, ktorá sa čapuje tak, aby vrstvy zostali oddelené (tmavé pivo sa zvyčajne leje po lyžičke na svetlé a vrstvy drží rozdielna hustota).

Pšeničné

Bavorský weissbier (alebo hefeweizen) je vrchne kvasený a jeho špeciálne kvasinky tvoria vôňu banánu a klinčeka. Belgický witbier sa varí aj z nesladovanej pšenice a ochucuje sa koriandrom a kôrou pomaranča. Slovenská vyhláška ich spája jednou podmienkou: viac ako 50 % pšeničného sladu.

IPA, APA a NEIPA

IPA vznikla podľa tradície v 18. až 19. storočí v Anglicku ako silnejšie a výraznejšie chmelené pivo pre trh v Indii. Romantický príbeh, že chmeľ ju mal „zakonzervovať“ na dlhú plavbu, je zjednodušený, ale silné chmelenie a vyšší alkohol pivu stabilitu naozaj pomáhali. Moderná americká IPA s citrusovým chmeľom je motorom celej craft revolúcie. APA je jej miernejšia verzia, NEIPA (New England IPA) je kalná, šťavnatá a prekvapivo málo horká, lebo väčšina chmeľu ide až do studeného chmelenia. Ďalšie varianty: session IPA (do 5 %), double IPA (8 % a viac), West Coast IPA (číra, suchá, horká).

Stout a porter

Porter vznikol v Londýne v 18. storočí a podľa ustálenej verzie dostal meno podľa nosičov (porters), ktorí ho pili. Stout bol pôvodne „stout porter“, teda silnejší porter. Írsky dry stout je suchý, s tónmi praženej kávy, a často sa čapuje so zmesou dusíka a CO2, čo mu dáva kaskádu bublín a krémovú penu. Baltický porter je osobitný: silný (často 18° a viac), spodne kvasený a sladší, a slovenská vyhláška ho výslovne spomína ako „tmavý porter“ s extraktom nad 17,6 %.

Sour a lambic

Kyslé pivá kvasia s mliečnymi baktériami alebo divokými kvasinkami. Kettle sour (napríklad gose či Berliner Weisse) sa okyslí ešte v kotli pred chmeľovarom, takže je rýchly a čistý. Lambic z belgického Pajottenlandu pri Bruseli je pravé spontánne kvasené pivo: mladina sa cez noc chladí v otvorených plytkých nádobách (coolship), kde ju naočkujú mikroorganizmy zo vzduchu, a potom roky zreje v drevených sudoch. Zmes mladých a starých lambicov je gueuze, s višňami kriek, s malinami framboise.

Trapistické pivo

Trapistické pivo smie niesť logo „Authentic Trappist Product“ len vtedy, ak sa varí v kláštore trapistov alebo v jeho blízkosti, pod dohľadom mníchov, a výnosy idú na potreby komunity a charitu. Počet takých pivovarov sa mení, lebo niektoré opátstva prichádzajú o posledných mníchov (napríklad belgický Achel prišiel o logo v roku 2021 a po predaji opátstva v roku 2023 aj o označenie trapistické). Dnes je to zhruba desiatka pivovarov, väčšina v Belgicku a Holandsku. Typické štýly: dubbel (tmavý, sladovo ovocný), tripel (svetlý, silný, korenistý) a quadrupel. Pozor: „abbey beer“ alebo „opátske pivo“ nie je trapistické, je to len štýl.

IBU, EBC a °P: čísla na etikete

Moderné etikety, najmä pri remeselných pivách, uvádzajú tri skratky.

  • °P (stupne Platóna) alebo % hmot.: extrakt v pôvodnej mladine. Hovorí o „sile receptu“, nie o alkohole.
  • IBU (International Bitterness Units): horkosť. Jeden IBU zodpovedá zhruba 1 mg izo-alfa-kyselín na liter. Pšeničné pivo má 10 až 15 IBU, svetlý ležiak 20 až 40, IPA 50 až 70 a viac. Vnímaná horkosť však závisí aj od sladkosti: sladký baltický porter so 60 IBU pôsobí menej horko než suchá IPA s 50.
  • EBC (European Brewery Convention): farba. Americká stupnica SRM je zhruba polovica hodnoty EBC.

Ďalšie pojmy: ABV je anglická skratka pre % obj. alkoholu, OG/FG (original/final gravity) je hustota mladiny na začiatku a piva na konci kvasenia. Z ich rozdielu sládok vypočíta alkohol.

Pôvod a história piva

Mezopotámia a Egypt

Pivo je staršie ako písmo. Archeológovia našli stopy kvasených obilných nápojov z obdobia pred viac než 10 000 rokmi a chemické stopy piva v keramike z iránskeho Godin Tepe sa datujú do 4. tisícročia pred n. l. V sumerskej Mezopotámii bolo pivo každodennou potravinou a súčasťou platu robotníkov. Sumeri uctievali bohyňu piva Ninkasi a sumerský Hymnus na Ninkasi z obdobia okolo roku 1800 pred n. l. sa považuje za jeden z najstarších zapísaných postupov výroby piva. Aj v starom Egypte bolo pivo základom stravy a dostávali ho napríklad robotníci pri stavbe pyramíd.

Kláštory a stredoveké mestá

Po páde Ríma sa v Európe udržali pivovarnícke znalosti najmä v kláštoroch. Mnísi varili pivo pre seba, pútnikov aj na predaj, viedli záznamy a experimentovali s receptami. Od 9. storočia sa v Európe postupne šíri chmeľ ako korenie piva, ktorý vytlačil staršie bylinné zmesi (gruit). Chmeľ pivo nielen ochutil, ale aj lepšie konzervoval. V stredoveku sa pivovarníctvo presunulo do miest: mešťania dostávali várečné právo a v mnohých mestách vtedajšieho Uhorska, vrátane dnešného Slovenska, varili pivo bohatí mešťania vo vlastných domoch.

Reinheitsgebot a nástup ležiaka

Bavorský Reinheitsgebot z roku 1516 ustálil suroviny. V Bavorsku sa zároveň presadilo varenie v chladnejších mesiacoch a skladovanie piva v pivniciach a jaskyniach, z čoho sa postupne vyvinul spodne kvasený ležiak. Až do 19. storočia však boli ležiaky tmavé, lebo slad sa sušil nad ohňom a dymom.

Plzeň 1842: zrod svetlého ležiaka

Obyvatelia Plzne boli v 30. rokoch 19. storočia nespokojní s kvalitou miestneho piva. Mesto preto postavilo nový Měšťanský pivovar a zamestnalo bavorského sládka Josefa Grolla z Vilshofenu. Groll spojil tri veci: bavorskú techniku spodného kvasenia, svetlý slad sušený nepriamym teplom podľa anglického vzoru a miestne suroviny, teda mäkkú plzenskú vodu a žatecký chmeľ. 5. októbra 1842 uvaril prvú várku a 11. novembra 1842 sa nové pivo podľa dostupných záznamov po prvý raz čapovalo na Martinskom jarmoku. Zlatá, číra plzenčina sa vďaka železnici a novým skleneným pohárom rýchlo rozšírila po celej Európe a stala sa vzorom pre väčšinu piva, ktoré dnes svet pije.

19. storočie: veda vstupuje do pivovaru

Druhá polovica 19. storočia zmenila pivovarníctvo na priemysel. Louis Pasteur v 70. rokoch opísal úlohu kvasiniek a mikroorganizmov pri kvasení a kazení piva. Emil Christian Hansen v laboratóriu Carlsberg v Kodani izoloval v 80. rokoch čistú kultúru kvasiniek spodného kvasenia. Carl von Linde vyvinul chladiace stroje, vďaka ktorým sa ležiak dal variť celoročne a nezávisle od ľadu z riek.

Slovenské pivovarníctvo

Pivo sa na území Slovenska varí od stredoveku a v 19. storočí tu pôsobili desiatky mestských, panských a neskôr priemyselných pivovarov. Väčšina z nich však zanikla alebo bola počas socializmu zlúčená do národných podnikov. V 60. rokoch 20. storočia štát postavil nové veľké pivovary, ktoré dodnes formujú slovenský trh.

Šariš vo Veľkom Šariši pri Prešove bol založený v roku 1964 a prvé pivo uvaril v roku 1967. Pivovar Hurbanovo začal stavať v roku 1964 a pivo vyrába od roku 1969. Jeho značka Zlatý Bažant sa v roku 1971 podľa dostupných zdrojov stala prvým pivom v Československu, ktoré sa predávalo v plechovke. Po roku 1989 oba pivovary prešli do rúk nadnárodných skupín (Hurbanovo do skupiny Heineken, Šariš patrí pod Plzeňský Prazdroj Slovensko). Medzi ďalšie tradičné slovenské značky patria napríklad Topvar či Martiner.

Vedel si? Podľa ročenky European Beer Trends 2026 sa na Slovensku v roku 2025 vyrobilo okolo 3,09 milióna hektolitrov piva a priemerná spotreba bola 54 litrov na obyvateľa. Ešte v roku 2019 to bolo 75 litrov. Podiel predaja v gastre (on-trade) klesol za ten čas z 29 na 22 %.

Kde sa pivo varí dnes

Najväčšími producentmi piva na svete sú Čína, USA, Brazília, Mexiko a Nemecko. Trhu dominuje niekoľko nadnárodných skupín (AB InBev, Heineken, Carlsberg, Asahi), ktoré vlastnia stovky značiek vrátane tých, ktoré pôsobia ako lokálne. Popri nich však v Európe pôsobia tisíce malých nezávislých pivovarov.

Pivné krajiny s najsilnejšou tradíciou a vlastnými štýlmi sú Česko (ležiaky, najvyššia spotreba piva na obyvateľa na svete), Nemecko (ležiaky, pšeničné, kölsch, altbier, rauchbier), Belgicko (trapistické, lambic, saison, witbier, zapísané v zozname nehmotného dedičstva UNESCO), Spojené kráľovstvo a Írsko (bitter, pale ale, stout, porter, cask ale) a USA (kolíska craft revolúcie, IPA vo všetkých podobách).

Na Slovensku podľa The Brewers of Europe v roku 2025 pôsobilo 100 aktívnych pivovarov, z toho 77 minipivovarov s výrobou do 1 000 hl ročne. Je to o 20 viac ako v roku 2019, ale o štyri menej ako v roku 2024. Trh veľkých objemov si delia Heineken Slovensko a Plzeňský Prazdroj Slovensko, minipivovary však tvoria najrýchlejšie sa meniacu časť scény.

Craft revolúcia na Slovensku

Čo znamená craft

„Craft“ alebo remeselné pivo nemá na Slovensku zákonnú definíciu. Americká Brewers Association definuje remeselný pivovar ako malý (do 6 miliónov barelov ročne) a nezávislý (menej ako 25 % vlastní priemyselný pivovar). V slovenskej praxi sa craftom myslí pivo z malých nezávislých pivovarov, ktoré varia v menších várkach, často bez pasterizácie a filtrácie, a experimentujú so štýlmi od IPA cez stouty po kyslé pivá.

Minipivovary a ich vlna

Ešte v roku 2009 ovládali slovenský trh dve veľké skupiny a len hŕstka malých pivovarov. Po roku 2010 nastal boom reštauračných minipivovarov (brewpubov), ktoré varia pivo priamo pre svoju krčmu, a o pár rokov neskôr aj „pivovarov bez pivovaru“ (gypsy brewers), ktorí si prenajímajú cudzie varne. Dnes ich nájdeš v každom krajskom meste aj v mnohých menších.

Ako ilustráciu rôznych podôb scény (bez poradia a hodnotenia): Wywar z Holíča sídli v bývalej sýpke Jozefa II. a varí širokú paletu štýlov od ležiakov po IPA, Kaltenecker z Rožňavy začal v roku 1997 ako reštauračný minipivovar a jeho tmavý Brokát zbiera medaily na medzinárodných súťažiach, Stupavar zo Stupavy patrí k etablovaným menším pivovarom a Bratislavský meštiansky pivovar je príkladom reštauračného pivovaru, kde pivo pije host priamo z tanku. Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska propaguje nezávislé pivo aj spoločnými akciami, napríklad pod hlavičkou hnutia Pivobrana, ktoré jej členovia založili v roku 2012.

Ako spoznať craft

  • Malý pivovar s menom a adresou na etikete, nie len distribútor.
  • Štýl a parametre: IBU, EBC, použité odrody chmeľu, dátum varenia.
  • Krátka trvanlivosť (týždne až pár mesiacov) a odporúčanie skladovať v chlade.
  • Rôznorodosť: sezónne a jednorazové várky, spolupráce s inými pivovarmi.
  • Nefiltrované a nepasterizované pivo s jemným zákalom.

Častý omyl: „Craft znamená drahá IPA.“ Malé pivovary varia aj výborné desinky a dvanástky. Pre mnohé z nich je práve poctivý ležiak najťažšou disciplínou, lebo v čistom štýle sa nedá schovať žiadna chyba.

Trendy

Medzi aktuálne trendy patria návrat k poctivým ležiakom („craft lager“), kyslé ovocné pivá, NEIPA s minimálnou horkosťou, pivá zrejúce v sudoch po víne či whisky, a najmä rast nealko piva a pív s nižším obsahom alkoholu, na ktoré čoraz viac slovenských minipivovarov reaguje vlastnými verziami.

Čapovanie a pena

Pivo je jediný nápoj v bare, ktorého kvalitu bartender ovplyvní tak zásadne práve pri nalievaní. Rovnaký sud môže v dvoch krčmách chutiť ako dve rôzne pivá.

Prečo pena

Pena nie je odpad. Chráni pivo pred oxidáciou a únikom CO2, nesie arómu a hostí presviedča o čerstvosti. Hustá, krémová pena pri čapovaní vytlačí z piva časť CO2, takže pivo je menej „bublinkové“ a viac sladové. Preto česká a slovenská škola čapuje s väčšou penou než napríklad britská.

Hladinka, šnyt, mlíko

Tieto tri štýly čapovania sa v posledných rokoch stali poznávacou značkou stredoeurópskej pivnej kultúry, najmä vďaka pivovarom, ktoré ich systematicky učia v krčmách.

  • Hladinka: klasika. Prvá časť sa čapuje plným prúdom do nakloneného pohára, potom sa kohút otvorí len čiastočne (alebo na sitko) a dotiahne sa hustá krémová pena, zhruba tri prsty. Pena končí tesne nad okrajom pohára.
  • Šnyt: zhruba polovica piva a dve až tri prsty peny, zvyšok pohára prázdny. Pôvodne „pivo na skúšku“ alebo posledné pivo pred odchodom.
  • Mlíko: pohár takmer celý z hustej, vlhkej, sladkastej peny, pivo je len na dne. Tradične sa podáva ako sladká bodka, pretože hustá pena dlho nevydrží.

Tip od baru: Ak hosť chce „bez peny“, vysvetli mu, že pena je súčasť piva a chráni ho. Ak trvá na svojom, čapuj s tenkou vrstvou, ale nikdy nedolievaj pivo, ktoré už stálo a stratilo penu.

Čistota pivného potrubia

Slovenská vyhláška o nápojoch v § 5 ukladá prevádzke dve povinnosti: po skončení čapovania prepláchnuť pivné potrubie pitnou vodou tak, aby v ňom nezostalo pivo, a udržiavať výčapné zariadenie čisté, aby nedošlo k mikrobiologickej kontaminácii. Ak sa pivo čapuje vzduchom, ktorý prichádza s pivom do priameho kontaktu, prívod vzduchu musí byť z exteriéru cez čistý filter vo výške najmenej 3 m nad terénom a zvyšok zo suda sa nesmie čapovať na ďalší deň.

V praxi pivovary a servisné firmy odporúčajú sanitáciu potrubia chemickými prostriedkami pravidelne, typicky raz za týždeň až dva podľa typu piva a dĺžky vedenia, a rozoberanie a čistenie kohútov denne. Nepasterizované a nefiltrované pivá vyžadujú častejšiu sanitáciu. Špinavé potrubie spoznáš podľa chuti po masle (diacetyl z baktérií), kyslosti, zákalu alebo podľa peny, ktorá sa rýchlo rozpadá.

Teplota a tlak

Vyhláška dovoľuje čapovať pivo pri teplote od 7 do 12 °C, ak výrobca neurčí inak. Svetlé ležiaky sa zvyčajne čapujú pri 6 až 8 °C, tmavé pivá a ale skôr pri 8 až 12 °C. Príliš studené pivo pení málo a stráca arómu, príliš teplé pení nekontrolovane. Tlak plynu nastaví servisný technik podľa dĺžky a prevýšenia vedenia a teploty piva. Čapuje sa CO2, zmesou CO2 a dusíka (pre stouty) alebo filtrovaným vzduchom.

Pohár

Pohár musí byť pivne čistý: bez zvyškov tuku, saponátu a leštidla, inak pena padá a bublinky sa lepia na stenu. Pivné poháre sa umývajú oddelene od pohárov na mliečne nápoje a víno, oplachujú sa studenou vodou tesne pred čapovaním a nikdy sa neutierajú utierkou.

PohárPre aké pivoPrečo
Krígeľ (s uchom)ležiaky, výčapnéhrubé sklo drží teplotu, ruka pivo nezohrieva
Štíhly pohár (pils)svetlé ležiakyukáže farbu a bublinky, drží penu
Weizen pohárpšeničnévysoký, rozšírený hore na veľkú penu
Tulip / tekuIPA, belgické pivá, sourzúžený okraj sústredí arómu
Pinta (nonic)ale, stoutuniverzálny britský pohár
Kalichtrapistické, silné piváširoké ústie, pomalé pitie

Tip od baru: Mokrý, vychladený pohár (oplach studenou vodou) je lepší než zamrazený. Námraza pivo prechladí, zriedi a na stenách pohára vytvorí ľad, na ktorom pivo nadmerne pení.

Skladovanie

Pivo skladuj v chlade, v tme a nastojato. Svetlo, najmä UV, rozkladá látky z chmeľu na zlúčeninu s vôňou „po skunkovi“ (svetelná príchuť), preto sú pivné fľaše hnedé. Zelené a číre sklo chráni horšie. Plechovka chráni najlepšie. Sudy patria do chladenej pivnice, ideálne pri 4 až 8 °C, bez otrasov.

Väčšina piva je najlepšia čerstvá. Chmeľové štýly (IPA, NEIPA) strácajú arómu už po niekoľkých týždňoch, preto si na plechovke všímaj dátum plnenia. Výnimkou sú silné tmavé pivá, barley wine, trapistické pivá a lambic, ktoré môžu v pivnici dozrievať roky.

Ako vybrať a ochutnať pivo

Na čo pozerať na etikete

  • Kategória a extrakt: výčapné, ležiak, špeciálny ležiak, alebo % hmot. Pri remeselných pivách aj štýl.
  • Obsah alkoholu v % obj.: povinný údaj.
  • Pivovar a krajina pôvodu: licenčná výroba býva uvedená drobným písmom.
  • Dátum výroby alebo plnenia a dátum minimálnej trvanlivosti.
  • Filtrované či nefiltrované, pasterizované či nepasterizované.
  • IBU, EBC, odrody chmeľu, ak ich pivovar uvádza.

Ako degustovať

  1. Pozri: farba, čírosť, hustota a stálosť peny.
  2. Privoňaj: slad (chlieb, sušienky, karamel), chmeľ (bylinky, citrus, živica), kvasinky (banán, klinček, ovocie), chyby (maslo, papier, ocot, síra).
  3. Ochutnaj: sladkosť, horkosť, kyslosť, telo, ríznosť (nasýtenie).
  4. Dochuť: suchá, sladká, horká, ako dlho trvá.

Pri degustácii postupuj od svetlých a ľahkých pív k tmavým a silným, od menej horkých k horkejším. Kyslé pivá zaraď na začiatok alebo samostatne.

Orientačné cenové pásma

Ceny sa líšia podľa regiónu a typu prevádzky, ber ich preto ako orientačné k roku 2026. Priemyselné výčapné pivo v obchode stojí zhruba 1 až 1,50 € za pol litra, ležiak 1,20 až 2 €. Remeselná plechovka (0,33 až 0,5 l) býva okolo 3 až 6 €, importované belgické a trapistické pivá 3 až 8 € a viac. V gastre platíš za 0,5 l čapovanej desinky zhruba 2 až 3,50 €, za remeselnú IPA 4 až 7 €.

Nealko pivo

Nealkoholické pivo je najrýchlejšie rastúca časť pivného trhu v Európe. Podľa slovenskej vyhlášky smie mať najviac 0,5 % obj. alkoholu. Pivá označené ako „0,0 %“ majú obsah alkoholu pod hranicou merateľnosti, prakticky do 0,05 %.

Ako vzniká

Existujú dve základné cesty.

Dealkoholizácia odoberá alkohol z hotového, normálne vykvaseného piva. Najčastejšie metódy sú vákuová destilácia (pri zníženom tlaku sa alkohol odparí už pri 30 až 40 °C, takže pivo sa nevarí) a membránové metódy ako reverzná osmóza či dialýza (alkohol a voda prejdú cez membránu, chuťové látky zostanú). Výhoda: pivo prešlo celým kvasením a má plnú pivnú chuť. Nevýhoda: časť arómy odchádza s alkoholom, preto ju niektoré pivovary zachytávajú a vracajú späť.

Zastavené alebo obmedzené kvasenie alkohol vôbec nevytvorí. Mladina sa zakvasí len krátko alebo pri veľmi nízkej teplote, alebo sa použijú špeciálne kmene kvasiniek, ktoré nevedia skvasiť maltózu, hlavný cukor zo sladu. Výsledok býva sladší a „mladinovejší“. Moderné postupy obe metódy kombinujú a doťahujú chuť studeným chmelením.

Čo od nealko piva čakať

Alkohol v pive nesie telo a zvýrazňuje arómy, takže nealko pivo bude vždy o niečo ľahšie. Najlepšie fungujú štýly, kde chuť nesie chmeľ (nealko IPA, nealko pale ale) alebo kyslosť a ovocie. Nealko pšeničné pivá sú tiež obľúbené, lebo kvasinkové arómy banánu a klinčeka maskujú absenciu alkoholu. Čísla o raste nealko segmentu a o tom, ako s ním pracovať v ponuke baru, nájdeš v článku Nealko drinky v bare.

Tip od baru: Nealko pivo čapuj a podávaj presne s rovnakou starostlivosťou ako klasické: správny pohár, teplota, pena. Hosť, ktorý si ho objedná, chce zážitok z piva, nie fľašku položenú na stôl.

Pivo v drinkoch

Pivo je v miešaných nápojoch podceňované, pritom dáva drinku bublinky, horkosť a sladovú plnosť zároveň.

  • Michelada je mexická klasika: svetlý ležiak s limetkovou šťavou, pikantnou omáčkou, worcesterom a soľou na okraji pohára. Funguje ako osviežujúci, slaný a pikantný drink k jedlu. Ľahký ležiak je ideálny, lebo nekonkuruje korenistosti.
  • Shandy a radler sú zmesi piva s limonádou, najčastejšie citrónovou alebo grapefruitovou, zvyčajne v pomere zhruba 1:1 až 6:4. Britský shandy sa tradične robí aj so zázvorovým pivom, bavorský radler (podľa tradície pomenovaný po cyklistoch) so sýtenou citrónovou limonádou. Pripravené doma alebo v bare sú vždy čerstvejšie než plechovkové verzie.
  • Pivo ako dolievka: stout alebo porter sa hodí do zimných drinkov s whisky či rumom, ležiak do highballov s ginom a citrusom, kyslé pivá do spritzov namiesto prosecca.
  • Pivné sirupy a redukcie: zredukovaný stout s cukrom je výborné sladidlo do drinkov s whisky a kávou.

Tip od baru: Pri drinkoch s pivom pridávaj pivo vždy ako posledné a jemne, po stene pohára. Nikdy ho netras v šejkri, inak ti vybuchne a stratí všetko CO2.

Slovník pojmov

  • Slad: naklíčené a vysušené obilie, zdroj cukrov a enzýmov.
  • Šrot: podrvený slad pripravený na rmutovanie.
  • Rmut: zmes šrotu a vody počas rmutovania.
  • Dekokcia: rmutovanie, pri ktorom sa časť rmutu povarí a vráti späť.
  • Sladina: nechmelený výluh sladu.
  • Mladina: sladina uvarená s chmeľom, pripravená na kvasenie.
  • Mláto: zvyšok sladu po scedení, krmivo.
  • EPM (extrakt v pôvodnej mladine): množstvo rozpustených látok v mladine v % hmot., ľudovo stupne.
  • °P (stupne Platóna): jednotka extraktu, prakticky zhodná s % hmot.
  • Spodné kvasenie: kvasenie pri nízkej teplote kvasinkami, ktoré klesnú na dno, typické pre ležiaky.
  • Vrchné kvasenie: kvasenie pri vyššej teplote, typické pre ale a pšeničné pivá.
  • Ležanie: dozrievanie piva pri teplote okolo 0 až 4 °C, pri ktorom sa nasýti CO2 a učistí.
  • Studené chmelenie (dry hopping): pridanie chmeľu do kvasiaceho alebo hotového piva pre arómu.
  • IBU: jednotka horkosti.
  • EBC: jednotka farby piva.
  • Diacetyl: látka s vôňou masla, žiaduca v malej miere v niektorých ležiakoch, inak chyba.
  • Hladinka: klasicky načapované pivo s hustou penou nad okrajom.
  • KEG: nerezový sud, z ktorého sa pivo čapuje pretlakom plynu.
  • Tankové pivo: nepasterizované pivo dovezené v cisterne a čapované z tanku v prevádzke.
  • Lambic: spontánne kvasené belgické pivo zrejúce v sudoch.

Pivo vyzerá ako najjednoduchší nápoj v bare, a práve preto je také náročné. Rozdiel medzi priemerným a skvelým pivom sa rozhoduje v sladovni, vo varni, v ležiackej pivnici, ale aj v posledných metroch potrubia, v čistote pohára a v tom, ako bartender otvorí kohút. Keď budeš rozumieť stupňom, štýlom a pene, budeš vedieť hosťovi poradiť lepšie než ktorýkoľvek tester na etikete. Ak chceš dostávať ďalšie sprievodcov, recepty a tipy spoza baru, prihlás sa na náš newsletter.

Časté otázky

Aký je rozdiel medzi stupňami a percentami na pive?

Stupne (°P alebo % hmot.) vyjadrujú, koľko extraktu, hlavne cukrov zo sladu, bolo v mladine pred kvasením. Percentá (% obj.) udávajú skutočný obsah alkoholu v hotovom pive. Dvanástka má okolo 4,5 až 5,2 % alkoholu, presné číslo závisí od toho, ako hlboko pivo prekvasí.

Čo je ležiak podľa slovenských predpisov?

Podľa vyhlášky MPRV SR č. 30/2014 Z. z. je ležiak pivo s extraktom v pôvodnej mladine od 11,7 do 13,6 % hmot. Pivá do 10,6 % sú výčapné, do 11,6 % výčapné ležiaky a nad 13,7 % špeciálne či exkluzívne ležiaky. Názov ležiak teda na Slovensku hovorí o stupňovitosti, nie iba o spôsobe kvasenia.

Koľko alkoholu môže mať nealkoholické pivo?

Slovenská vyhláška o nápojoch povoľuje v nealkoholickom pive najviac 0,5 % obj. alkoholu. Pivo so zníženým obsahom alkoholu môže mať najviac 1,2 % obj. Na etikete nealko piva môže výrobca namiesto skutočnej hodnoty uviesť najvyššie prípustné množstvo.

Aký je rozdiel medzi ležiakom a ale?

Ležiak kvasí kvasinkami spodného kvasenia pri nižších teplotách, zhruba 6 až 12 °C, a potom dlho dozrieva v chlade. Výsledok je čistá, sladovo chmeľová chuť. Ale kvasí kvasinkami vrchného kvasenia pri 15 až 24 °C, rýchlejšie, a kvasinky do neho dávajú ovocné estery a korenisté tóny.

Čo je hladinka, šnyt a mlíko?

Sú to tri spôsoby čapovania, ktoré sa ustálili v českej a slovenskej pivnej kultúre. Hladinka je klasika s pivom a zhruba tromi prstami hustej peny. Šnyt je pohár zhruba z polovice s pivom, nad ním dva až tri prsty peny a zvyšok zostane prázdny. Mlíko je takmer celý pohár hustej sladkastej peny.

Pri akej teplote sa má čapovať pivo?

Slovenská vyhláška o nápojoch dovoľuje čapovať pivo pri teplote od 7 do 12 °C, ak výrobca neurčí inak. Svetlé ležiaky chutia najlepšie okolo 6 až 8 °C v pohári, silnejšie ale a stouty pri 10 až 13 °C. Príliš studené pivo potláča arómu, príliš teplé stráca ríznosť.

Je pšeničné pivo to isté ako nefiltrované?

Nie. Pšeničné pivo musí mať podľa slovenskej vyhlášky viac ako 50 % pšeničného sladu a väčšinou kvasí vrchne. Nefiltrované alebo kvasnicové pivo môže byť aj obyčajný jačmenný ležiak, ktorý len nebol filtrovaný a obsahuje viac kvasiniek.

Čo znamená IBU a EBC na etikete?

IBU (International Bitterness Units) meria horkosť, presnejšie množstvo izo-alfa-kyselín z chmeľu. Svetlý ležiak má zhruba 20 až 40 IBU, výrazná IPA aj 60 a viac. EBC (European Brewery Convention) meria farbu: podľa slovenskej vyhlášky je svetlé pivo do 18 EBC, polotmavé 19 až 39 a tmavé 40 a viac.

Ako dlho vydrží sud piva po naražení?

Pri čapovaní inertným plynom (CO2 alebo zmes s dusíkom) vydrží pasterizované pivo v sude spravidla niekoľko dní, nepasterizované tankové pivo menej. Ak sa čapuje vzduchom, ktorý prichádza do kontaktu s pivom, slovenská vyhláška zakazuje zvyšok čapovať na ďalší deň. Vždy sa riaď údajmi pivovaru.

Čo je Reinheitsgebot?

Reinheitsgebot je bavorské nariadenie z 23. apríla 1516, vydané v Ingolstadte, ktoré na výrobu piva povolilo iba jačmeň, chmeľ a vodu. Kvasinky v ňom nie sú, lebo ich podstatu vtedy nikto nepoznal. Na Slovensku neplatí, slovenské pravidlá povoľujú aj náhrady sladu do 30 % extraktu.

Zdroje

Pi zodpovedne. Obsah je určený osobám starším ako 18 rokov.